• تعداد بازدید : 2515
مزایای فایروال نسل جدید (NGFW): اهمیت امنیت فایروال

مزایای فایروال نسل جدید (NGFW): اهمیت امنیت فایروال

مزایای فایروال : اهمیت امنیت فایروال

همانطور که بیشتر‌ کسب‌وکارها به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌روند، ضروری است که شرکت‌های آینده‌نگر، تأمین امنیت سیستم‌های خود در برابر تهدیدات خارجی را مدنظر قرار دهند. یکی از راهکارهایی که از اوایل دهه‌ 1980 میلادی اتخاذ شده، استفاده از فایروال‌ها بوده است.

اما با گذشت زمان، روش‌ها و راهکارهایی که با آنها از کسب‌وکار خود محافظت می‌کردیم، تغییر کرده‌اند. فایروال‌های نسل جدید (Next-Generation Firewalls) یا NGFWs جدیدترین و به‌روزترین روش حفاظت دیجیتال می‌باشند که به ترکیب بهترین بخش‌های فناوری قدیمی با فناوری‌های جدید و امروزی کمک می‌کند تا حفاظت دیجیتال بهینه‌ای را ارائه نماید.

چهار مزیت مهم و برتر فایروال

‌شناخت مزایای امنیت فایروال، نخستین گام در کمک به رشد امن کسب‌وکار شما در عصر دیجیتال و در‌حال تحول به شمار می‌رود. حتی اگر کسب‌وکار و بخش کوچکی از فعالیت‌های شما به فناوری و شبکه‌ها وابسته باشد، به همان اندازه اخذ راهکارهای پیشگیرانه برای حفاظت از تمامی مسائل بسیار اهمیت دارد. فایروال‌ها به عنوان سرآمد راهکارهای حفاظتی در برابر تهدیدات خارجی، بدافزارها و هکرهایی هستند که سعی در دسترسی به داده‌ها و سیستم شما دارند.

• نظارت بر ترافیک شبکه

توانایی نظارت بر ترافیک شبکه به عنوان یکی از مزایای اصلی امنیت فایروال به حساب می‌آید. داده‌های ورودی و خروجی به سیستم شما فرصت‌هایی را برای تهدیدات خارجی ایجاد می‌کنند که فعالیت‌ها و عملیات‌ شما را به خطر می‌اندازند. با نظارت و تحلیل ترافیک شبکه، فایروال‌ها از قوانین و فیلترهای از پیش تعیین‌شده‌ای برای حفاظت از سیستم‌های شما استفاده می‌کنند. با کمک یک تیم فناوری اطلاعات آموزش دیده، می‌توانید براساس داده‌های ورودی و خروجی از طریق فایروال، سطح حفاظت اطلاعات سازمان خودر را مدیریت نمائید.

• جلوگیری از هک شدن

متأسفانه جریان دیجیتالی شدن کسب‌وکارها باعث دیجیتالی شدن فعالیت سارقان و تبهکاران شده است. با افزایش سرقت اطلاعات و سیستم‌ها در ازای باج‌گیری، فایروال‌ها اهمیت بیشتری پیدا کرده‌اند، چرا که از دسترسی غیرمجاز هکرها به داده‌ها، ایمیل‌ها، سیستم‌ها و اطلاعات دیگر جلوگیری می‌کنند. فایروال‌ها می‌توانند به‌طور کامل جلوی هکرها را گرفته و یا آنها را از انتخاب اهداف آسان‌تر باز دارند.

• جلوگیری از جاسوس‌افزارها (Spyware)

در دنیای داده‌محور، مزیت مهم و ضروری فایروال‌ها، جلوگیری از دسترسی جاسوس‌افزارها (spyware) و ورود آنها به سیستم شما است. با پیچیده‌تر شدن و قوی‌تر شدن سیستم‌ها، نقاط ورودی مورد استفاده‌ مجرمان برای دسترسی به سیستم شما نیز افزایش می‌یابد. یکی از رایج‌ترین راه‌هایی که افراد غیرمجاز به سیستم شما دسترسی پیدا می‌کنند، استفاده از جاسوس‌افزار‌ها و بدافزارها (malware) است. جاسوس‌افزارها و بدافزارها برنامه‌هایی هستند که به‌منظور نفوذ به سیستم، کنترل رایانه و سرقت اطلاعات شما طراحی شده‌اند. از این رو، فایروال‌ها به عنوان یک مانع مهم در برابر این برنامه‌های مخرب عمل می‌کنند.

• حفظ حریم خصوصی

مزیت اصلی و برجسته‌ فایروال‌ها، حفظ حریم خصوصی می‌باشد. با اقدامات پیشگیرانه برای ایمن نگه داشتن داده‌های خود و مشتریان، یک فضا و حریم خصوصی ایجاد خواهید کرد که می‌توانید اعتماد مشتریان را جلب کنید. تا زمانی که می‌توان از روش‌هایی برای جلوگیری از نفوذ به سیستم استفاده کرد، بدیهی است که سرقت اطلاعات نباید اتفاق بیفتد.

علاوه‌براین، سیستم‌های حفاظت از اطلاعات ارتقاء یافته می‌توانند یک مزیت رقابتی و یک نقطه‌ فروش برای مشتریان و کاربران باشد. این مزیت باعث می‌شود داده‌ها و اطلاعاتی که شرکت شما با آنها سروکار دارد، از حساسیت بیشتری برخوردار باشند.

معایب فایروال‌های قدیمی

متأسفانه راهکارها و فایروال‌های قدیمی با محدودیت‌ها و اشکالاتی همراه هستند. این مشکلات می‌توانند نه‌تنها امنیت سیستم شما را به خطر بیندازند، بلکه می‌توانند فشار زیادی به منابع شما وارد کنند. اگرچه داشتن فایروال قدیمی در اکثر مواقع بهتر از نداشتن آن است، اما این فشار وارد بر تیم فناوری اطلاعات، سرعت شبکه و بودجه‌ امنیت دیجیتال، چیزی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

• محدودیت‌های حفاظت از اطلاعات برنامه‌ها (Application Awareness)

وقتی صحبت از حفاظت از اطلاعات برنامه‌های تحت شبکه می‌شود، فایروال‌های قدیمی به سرسختی و قدرت فایروال‌های نسل جدید (NGFWs) نیستند. فایروال‌های نسل جدید (NGFWs) به کاربر اجازه می‌دهند تا ببینند کدام برنامه‌ها در شبکه در حال فعالیت و استفاده هستند و همچنین توانایی کنترل استفاده‌ خاص در آن برنامه‌ها را ممکن می‌سازند. با داشتن یک فایروال قدیمی، کنترل دسترسی تا این حد امکان‌پذیر نیست.

• مشکلاتی در خصوص سرعت شبکه

در فایروال‌های قدیمی، سرعت نیز مشکل‌ساز است. بسیاری از فایروال‌های قدیمی، محدودیتی را در نقاط بازرسی داده (data inspection points) ایجاد می‌کنند که باعث کاهش سرعت عملیات و فعالیت شما و همچنین افزایش هزینه‌ها می‌شود. برای فعالیت‌ها یا عملیات‌هایی که نیاز به مقیاس‌پذیری دارند، قوانین، سیاست‌ها و پروتکل‌های امنیتی زیادی اضافه می‌شوند که این امر ایده‌آل نیست.

• مشکلات راهبردی یا لجستیکی

بسیاری از فایروال‌های قدیمی قادر به سازگاری با جنبه‌های در حال تغییر سیستم‌ها و عملیات‌های شرکت نیستند. این تغییرات می‌توانند نامناسب باشند، بنابراین نیازمند مدیریت و نگهداری گسترده بوده و برای سازگاری با محیط‌های ابری در تلاش هستند.

به‌علاوه، مدیریت قوانین و سیاست‌گذاری‌ها در یک شبکه‌ اصلی می‌تواند خسته کننده بوده و فشار زیاد و هزینه هنگفتی بر بخش‌های فناوری اطلاعات وارد می‌نماید. این امر نه‌تنها می‌تواند حفره‌هایی را برای نفوذ ایجاد کند، بلکه می‌تواند باعث ایجاد محدودیت‌های عملکردی شود. عدم کنترل بر قوانین امنیتی می‌تواند مانع از دسترسی به اطلاعات و کاربران مدنظر شما شود.

• عدم توانایی در تکامل

چشم‌اندازهای تهدید امنیتی همواره در حال تغییر و تحول است و هر روزه تهدیدات جدیدی در‌حال ظهور هستند. کنار آمدن با این تحولات و فراهم کردن پشتیبانی و حفاظت موثر، بدون محدود کردن قابلیت‌های تیم و کسب‌وکار خود، تقریباً غیرممکن است. به علاوه، نصب مجدد برنامه‌های حفاظتی جدید روی هر سیستم، پرهزینه و زمان‌بر می‌باشد و همچنین داشتن برنامه‌های حفاظتی قدیمی امکان آسیب‌پذیری را نیز ایجاد می‌کند.

مزایای فایروال‌های شبکه - مزایای فایروال‌های نسل جدید

خوشبختانه جایی که فایروال‌های قدیمی از کار می‌افتند، فایروال‌های شبکه وارد عمل می‌شوند. فایروال‌های نسل جدید (NGFWs) دارای مزایای متعددی هستند که اولین مزیت آن، ارائه‌ بالاترین و داده است. فایروال‌ها بیش از 40 سال است که وجود دارند. از این رو نمی‌توان انتظار داشت که همان پروتکل‌های امنیتی قدیمی و منسوخ، بدون به‌روزرسانی و ارتقاء، به‌درستی همانند فایروال‌های نسل جدید (NGFWs) به کار خود ادامه دهد.

• سازگاری و تطبیق‌پذیری

توانایی ارتقاء و سازگاری مداوم امنیت شبکه در زمان واقعی، انعطاف‌ و تطبیق‌پذیری زیادی را برای تیم فناوری اطلاعات فراهم می‌کند. اگرچه ممکن است بخش سخت‌افزاری نیز در فایروال نسل جدید (NGFW) شما وجود داشته باشد، اما بسیاری از تغییرات و به‌روزرسانی‌ها را می‌توان با یک دستگاه اعمال کرد. این امر به شما کمک می‌کند تا بتوانید با تغییرات چشم‌اندازهای تهدیدآمیز، خود را بروزتر کنید. به‌علاوه، اگر کسب‌وکار شما نحوه‌ عملکرد خود را تغییر دهد، می‌توانید به راحتی جریان اطلاعات و کاربران را کنترل کنید.

• کنترل پورت هوشمند

فایروال‌های شبکه بسیار بهتر و فراتر از فایروال‌های قدیمی و رویکرد پورت تک‌لایه قدیمی (classic single-layer port approach) آنها عمل می‌کنند. به‌جای آنها، فایروال‌های نسل جدید (NGFWs) با نظارت بر ترافیک در تمامی سطوح مختلف شبکه، امنیت و حفاظتی چند لایه را ارائه می‌دهند. علاوه بر‌این‌ها، فایروال‌های نسل جدید (NGFWs) حفاظتی در سطح برنامه را می‌افزایند که امکان کنترل بیشتر، شفافیت بهتر و توانایی کنترل بهتر داده‌ها و اطلاعات ورودی و خروجی شبکه شما را فراهم می‌کند. هرچه سیستم امنیتی هوشمندتر باشد، می‌توانید روی عملکرد موثر آن بیشتر حساب کنید.

• زیرساخت ساده

یکی از مهم‌ترین مزایای فایروال‌های نسل جدید (NGFWs)، سادگی زیرساخت است. با ساده‌سازی ، تیم فناوری اطلاعات می‌تواند سیاست‌های جدید را از یک دستگاه به راحتی در کل شبکه اعمال کند. به علاوه، شفافیت آن به تیم سازمانی انعطاف‌پذیری بیشتری در کنترل داده‌ی ورودی و خروجی می‌دهد که هدف اصلی آن می‌باشد.

• حفاظت به‌روز در برابر تهدیدات

در گذشته، کسب‌وکارها به فایروال‌های مستقل، آنتی‌ویروس‌ها، نرم‌افزارهای حفاظت در برابر باج‌افزارها و سیستم‌های تشخیص نفوذ نیاز مبرم داشتند. مزیت بزرگ فایروال‌های نسل جدید (NGFWs) این است که این اقدامات حفاظتی در یک محصول یکپارچه ادغام می‌شوند. این کار نه تنها باعث می‌شود که بخش فناوری اطلاعات بدون مشکل کار خود را انجام دهد، بلکه باعث می‌شود سطح حفاظت در سرتاسر سازمان نیز از طریق همکاری اجزاء افزایش یابد.

به علاوه، فایروال‌های نسل جدید (NGFWs) با بازرسی دقیق بسته‌ها (deep packet inspection (DPI))، به سطوح عمیق‌تری دسترسی پیدا کرده که مؤلفه‌های بیشتری از داده‌های ورودی به سیستم شما را بررسی می‌کنند. نتایج این کار، یک فرآیند تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر و موثرتر در خصوص مجاز شمردن و مسدود کردن داده‌های ورودی است. لازم به یادآوری است که این امر یکی از اهداف اصلی فایروال‌ها به حساب می‌آید.

• سرعت ثابت شبکه

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره شد، فایروال‌های قدیمی با افزایش وسعت حفاظت، کارآیی و سرعت سیستم شما را بیش از پیش کاهش می‌دهد. اما مزیت بسیار مهم فایروال‌های نسل جدید (NGFWs) این است که می‌توانید بدون به خطر انداختن سرعت شبکه‌ خود، به کارگیری برنامه‌های امنیتی و حفاظتی را بهبود و گسترش دهید. ماهیت طراحی شبکه این گونه است که بدون به خطر انداختن امنیت سیستم شما، بیشترین توان عملیاتی بالقوه را ارائه می‌دهد. به بیان ساده‌تر، سیستم شما حفاظت و امنیت خود را از دست نمی‌دهد و فعالیت و عملیات شما پرسرعت باقی خواهد ماند.

محصول آریو دوران، چگونه می‌تواند کارساز باشد؟

در حال حاضر بررسی نگرانی‌های امنیتی مربوط به کسب‌وکار و شبکه، می‌تواند در خصوص زمان، صرفه‌جویی‌ها، امنیت و حفظ حریم خصوصی در آینده، مثمر ثمر واقع شود. فایروال‌های نسل جدید (NGFWs) نه‌تنها امنیت را ارائه می‌دهند، بلکه مزیت رقابتی و پرفروشی را نسبت به رقبایی که در خصوص ارائه امنیت ضعیف‌تر عمل می‌کنند، ارائه می‌دهند.

محـصول Ario شرکت داده پردازان دوران نسل جدید محصول پر قدرت DSGate و یک راه‌حل جـامع برای مقابله با تهدیدهای شبکه و تامین دیواره آتش، بررسی ترافیک شبکه، مانیتورینگ رفتارهای کاربران و برنامه های کاربردی، محافظت از اطلاعات و خدمات سازمان، اندازه‌گیری ایمنی ترافیک، پالایش، Accounting، DPI، VPN، Server & Multiple Gateway Load Balancing ،SSL Inspection، Captive Portal گزارش‌های جامع و نمودارهای مختلف است. مدیران شبکه می‌توانند سیاست‌های مختلفی را جهت بررسی و مانیتورینگ پهنای باند، مدیریت برنامه‌های کاربردی و ... اعمال نمایند.

با توجه به توسـعه زیرساخت‌های ارتباطی در سـازمان‌ها و به تبع آن گسترش استفاده از اینترنت در سازمان‌ها، همواره امنیت، مانیتورینگ و تحلیل ترافیک شبکه برای مدیران در سازمان امر بسیار مهمی بوده است. همچنین با تحلیل این گزارش‌ها مدیران شبکه می‌توانند و ترافیکی را قبل از بروز مشکل شناسایی و رفع کنند و در نهایت روند کاری شبکه خود را بصورت گرافیکی و ملموس مشاهده کنند. در همین راستا شرکت داده پردازان دوران اقدام به طراحی و تولید محصول جدیدی با نام Ario کرده است. این محصول با پشوانه سال‌ها تحقیق و تجربه در زیرساخت‌های بزرگ کشور و همچنین تیمی متخصص و کاملا حرفه‌ای تولید شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص محصول Ario (سیستم فایروال نسل جدید دوران) با کارشناسان ما به شماره 021-43588 داخلی 650 تماس حاصل فرمائید.

امتیاز :  ۴.۵۷ |  مجموع :  ۷

برچسب ها

    6.1.7.0
    V6.1.7.0