قابلیت های جدید در HTML5
جدیدترین نسخه از HTML (زبان تگ گذاری صفحات وب) با نام HTML5 در حال توسعه است. نماد (لوگو) رسمی HTML5 را در شکل روبرو مشاهده می کنید. بسیاری از مرورگرها به تدریج در نسخه های جدید خود ویژگی های HTML5 را پیاده سازی کرده و پشتیبانی می کنند. این ویژگی ها، جدید و بعضاً بی نظیر هستند و دنیای وب را متحول می سازند.

کلاس معنایی (Semantics)
معنا بخشیدن به ساختار HTML در مرکز HTML5 قرار دارد. مجموعه جدیدی از تگ های معنایی به HTML5 افزوده شده است و همین طور به همراه RDFa، Microdata و Microformats وب مفیدتری بر پایه داده برای برنامه ها و کاربران ایجاد می کند.


برای نمونه تگ هایی مثل section، article، footer، header و nav برای چنین منظوری تدارک دیده شده اند. با تگ article قسمتی که محتوا و مطلبی مانند یک مقاله قرار دارد را می توان مشخص کرد. با استفاده از nav می توان لینک های ناوبری سایت (navigation) را از سایر قسمت ها متمایز کرد.
همین طور Microdata که پروتکل مجزایی از HTML5 برای افزودن داده ساختاریافته به صفحه وب است بیشتر حول HTML5 توسعه یافته است.


کلاس ذخیره سازی و برنامه آفلاین (Offline & Storage)
این یکی از ویژگی هایی است که در نوع خود یک تحول بزرگ در صفحات و برنامه های تحت وب به شمار می رود. با به کار گیری ویژگی های این دسته، برنامه های وب سریعتر کار می کنند و حتی می توانند بدون اتصال به اینترنت به کار خود ادامه دهند. امکاناتی که در این رده به HTML افزوده شده اند عبارتند از:
HTML5 App Cache
Local Storage
Indexed DB
File API
تعدادی از این ویژگی ها این امکان را ایجاد می کنند که یک صفحه وب در یک مرورگر بتواند داده های خود را ذخیره و نگهداری کند و بتواند به صورت آفلاین کاری را انجام دهد و سپس در اتصال بعدی به اینترنت مجددا خود را با برنامه موجود در سرور به روز کند.


کلاس دسترسی به دستگاه ها (Device Access)
با استفاده از API موقعیت جغرافیایی که HTML5 ارائه می کند (Geolocation API) برنامه های وب می توانند ویژگی های غنی تر و آگاه تری نسبت به دستگاه کاربر ارائه کنند.
با اجازه کاربر، برنامه نویس می تواند اطلاعات موقعیت مکانی کاربر را دریافت کند و با توجه به این داده ها، موقعیت جغرافیایی کاربر را در اطلاعاتی که در صفحه به او ارائه می دهد تاثیر بدهد. برنامه نویس می تواند با استفاده از JavaScript به این داده ها دسترسی بیابد.


کلاس اتصال (Connectivity)
اتصالی که بسیار بهینه تر هست به معنی یک چت همزمان تر، بازی های سریعتر و ارتباطات بهتر است. سوکت های وب (Web Sockets) داده ها را به شکل بهینه تری نسبت به قبل بین کلاینت و سرور رد و بدل می کنند.
پروتکل وب سوکت یک ارتباط کاملا دو طرفه بین کلاینت و برنامه سمت سرور فراهم می کند. با استفاده از این API در جاوا اسکریپت می توانید این ارتباط را در کلاینت مدیریت کنید.


کلاس چند رسانه ای (Multimedia)
عبارت جالبی که در این باره بیان می شود این است که audio و video به شهروندان درجه اول HTML5 تبدیل می شوند. یعنی همانطور که قبلا تصویر img در گذشته به صورت پیش فرض پشتیبانی می شد از صوت و ویدئو نیز پشتیبانی می شود.
بنابراین با HTML5 تگ های audio و video نیز به مجموعه تگ های تولید صفحه وب افزوده می شوند و نیازی به استفاده از راه حل های دیگر با فلش یا جاوااسکریپت برای نمایش صدا و تصویر ندارید.


کلاس گرافیک و افکت (Graphics & Effects)
پیش از این برنامه نویسان وب برای جلوه های بصری در صفحات وب دچار محدودیت زیادی بودند. نهایتا از CSS، و جاوا اسکریپت و یا پلاگین هایی نظیر فلش برای مقاصد خود بهره می بردند ولی اکنون با با استفاده از SVG، canvas، WebGL و ویژگی های CSS3 می توانید کاربران خود را با جلوه های بصری شگفت زده کنید.
برای نمونه در CSS3 امکانات جالبی برای ساخت حرکت های ساده و حتی انیمیشن تعبیه شده است. تگ canvas تگ جدیدی است که برای رسم گرافیکی از آن در صفحات وب استفاده می شود. SVG نیز یک فرمت گرافیکی وکتور بوده است که اکنون HTML5 از آن به صورت درون متنی (inline) پشتیبانی می کند.


کلاس کارآیی و یکپارچه سازی (Performance & Integration)
در این دسته امکان تولید نرم افزار های وب و صفحات داینامیک به شکل سریعتری با به کارگیری تکنیک ها و تکنولوژی هایی نظیر Web Worker و XHR 2 فراهم شده است. کاربران در این صورت تجربه بهتری در کار با نرم افزار های تحت وب خواهند داشت که اکنون پاسخگویی و واکنش بهتری دارند.
برای نمونه با استفاده از worker ها می توان کدهایی را با جاوا اسرکیپت اجرا کرد که بتوانند به صورت همزمان در حال اجرا باشند ولی کار بازدید کننده با صفحه را متوقف نسازند.


کلاس نمایش و استایل (CSS3)
تکنولوژی CSS3 بازه وسیعی از افکت ها و استایل ها را ارائه می کند. بدون اینکه شما مجبور باشید به ساختار معنایی صفحه را به هم بزنید و یا کارآیی را کاهش دهید. همین طور فرمت فونت باز وب (WOFF) انعطاف پذیری در تایپوگرافی و کنترل بسیار بیشتری از آنچه که تاکنون در وب بوده است می دهد. در CSS3 خصوصیت ها و انتخابگر های جدیدی افزوده شده است. ویژگی های برای ایجاد انیمیشین، حرکات دو بعدی و سه بعدی، گوشه های گرد برای کادر ها، سایه برای متون و کادر ها از جمله امکانات CSS3 هستند.


لوگوی HTML5
سایت W3C برای ترویج هر چه بیشتر استفاده از HTML5 لوگوهایی رسمی و به شکل های متفاوتی ارائه کرده است و درخواست می کند که از آنها در سایت های مختلف برای ترویج بیشتر آن استفاده شود. با مراجعه به این صفحه می توانید این لوگو ها را مشاهده کنید و یا آن را برای استفاده خود سفارشی کنید.
Average :  2.50 |  Submitted :  2

Tags

    6.1.7.0
    V6.1.7.0